| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Spindles Motor and Others |
| Warranty: | Half Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
37% Energy Saving 3013T-2D Stone CNC Router Engraving Marble Granite Machine
The 3013T-2D engraving machine is powerful and can precisely handle all kinds of stone materials. It can skillfully engrave delicate lines and complex patterns, just like the waves shaping the "capes", endowing the stone with a unique charm. The professional system is stable and efficient, enabling the flawless presentation of complex designs. It is suitable for various scenarios such as home decoration and building components, enhancing the taste of the space.
Choose Jinzuan to witness the exquisite craftsmanship and ingenuity of Chinese manufacturing and to preserve the magnificent beauty in the stone forever.
Advantage
• Jingzuan Cloud utilizes mobile loT technology for intelligrnt recognition of machine abnormalities and real-time online alarm capabilities.
• The entire machine adopts a three-layer steel structure with quenching and tempering treatment,ensuring good steel properties and resistance to deformation. The machine's load-bearing capacity can exceed 4 tons.
• Features imported dual-row linear guides(4 guides on the Y-axis) for high load-bearing capacity,smooth operation ,and high precision.
• Equipped with branded servo motors,reducers,and a Z-aixs with brakes,ensuring fast speed,high precision,and excellent stability.
• LED lights flash snchornously to indicate operation,stoppage,and fault alarms.
• Constant power spindle motor with high cutting force and efficiency.
• CNC digital control with power-off memory function,featuring power-off and tool-break resumption capabilities.
| Model No. | 3013T-2D |
| Platform Dimension: | 3000*1300mm |
| Working Size: | 2500*1200mm for 1 piece; 1400*1200mm for 2 pieces |
| Machine Body: | Thickened Steel (10mm) |
| Working Table: | Aluminum T-Slot Table with PVC Plate |
| Linear Guide Rail: | Y Axis PMI-25 (Two Guide Rails); X Z Axis PMI-30 |
| Transmission: | X Y Axis Helical Rack; Z Axis Ball Screw with A Brake |
| Feed Height: | ≤400mm |
| Air Speed: | 20m/min |
| Processing Speed: | 20m/min |
| Spindle Power: | 7.5kw Water Cooling Spindle (Frequency Conversion) |
| Spindle Speed: | 6000-24000rmp/min |
| Drive: | Full Servo Drive |
| Motor: | Full Servo Motor |
| Reducer: | JZ8098 |
| Lubrication: | Automatic Lubrication |
| Coolant System: | Industrial Coolant System |
| Water Tank: | Stainless Steel |
| Operating Voltage: | AC220V/50HZ or AC380V/50HZ |
| Engraving Tool: | Φ6/8/10/12/14/16mm |
| File Format: | G code/HPGL |
| Positioning Accuracy: | ±0.02mm |
| Repeatability: | ±0.01mm |
| Control System: | NC Studio |
| Machine Dimension: | 4300*2300*2300mm |
| Weight: | 3200kg |
Detailed Photos
Application:
* Bas-reliefs
* Line engraving Cutting, Edge inversing
* Funeral tablets/gravestones, Milestones
* Commemorative plates
* Furniture, Fireplace.
* Countertops, Sink hole, grooving, shower trays
* 3D engraving, Roman column, column cap & base











FAQ
1.What will the payment process be?
TT : 30% as deposit, 70% before shipping.
2.How many days will take shipping?
About 30 days for production time.Shipping date from Xiamen port to your port need to be check.
3.Who will provide the technical support to installing the device?
1).Our engineer could train you for install and software using and design in our factory for free. One week is enough. Our factory is at Shuitou town, Fujian province.The biggest stone manufacture area in China. Maybe also the biggest importer &exporter of marble all over the world.
2).Our engineer could service you 24 hours online by skype, whatsapp, wechat, facebook message or by cellphone.
3).English manual for machine using and maintaining can be sent.
4).Video for installation and machine using and maintaining can be sent