| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Provided |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
JZY3013T-2D, A high-efficiency dual-head CNC engraver specially designed for marble, granite, quartz, and engineered stone. Features two independent spindles working simultaneously to double productivity.
Product Descriptions
1).Smart IoT-Enabled CNC Machine with Real-Time Anomaly Detection
2).Triple-Layer Steel Construction, Tempered and aged for exceptional rigidity, supporting over 4 tons of load capacity
3).Premium Dual-Rail Linear Guides(4 rails on Y-axis), Ensures heavy-duty performance with smooth operation and high precision
4).Brand-Name Servo System, Featuring high-quality servo motors, reducers, and Z-axis brake for speed, accuracy, and stability
5).LED Status Indicators,Synchronized flashing alerts for operation, standby, and fault conditions
6).Constant-Power Spindle Motor,Delivers strong cutting force and high efficiency
7).Advanced CNC Control, Includes power-off memory and resume-carving functions for power/tool failure recovery
Technical Parameters
| Model No. | JZY-3013T-2D |
| Platform Dimension | 3000*1300mm |
| Working Size | 2500*1200mm for 1 piece; 1400*1200mm for 2 pieces |
| Working Table | Aluminum T-Slot Table with PVC Plate |
| Feed Height | ≤400mm |
| Spindle Speed | 6000-24000rmp/min |
| Processing Speed | 15m/min |
| Control System | Weihong |
| Operating Voltage | AC220V/50HZ or AC380V/50HZ |
| Engraving Tool | Φ4/6/8/10/12/14/16mm |
| Positioning Accuracy | ±0.02mm |
| Repeatability | ±0.01mm |
| Machine Dimension | 4300*2300*2300mm |
| Weight | 3000kg |
Key Features
Application:
* Base-reliefs
* Line engraving Cutting, Edge inversing
* Funeral tablets/gravestones, Milestones
* Commemorative plates
* Furniture, Fireplace.
* Countertops, Sink hole, grooving, shower trays
* 3D engraving, Roman column, column cap & base
Company Advantages
Certifications
Packing&Shipping
Exhibitions
Our Service
Pre-sale:consulting support
according to customer's requirements to install the machine
visit the factory
After-sale:machine installation and usage guidance
one-year warranty period
FAQ
1.What will the payment process be?
TT : 30% as deposit, 70% before shipping.
2.How many days will take shipping?
About 30 days for production time.Shipping date from Xiamen port to your port need to be check.
3.Who will provide the technical support to installing the device?
1).Our engineer could train you for install and software using and design in our factory for free. One week is enough. Our factory is at Shuitou town, Fujian province.The biggest stone manufacture area in China. Maybe also the biggest importer &exporter of marble all over the world.
2).Our engineer could service you 24 hours online by skype, whatsapp, wechat, facebook message or by cellphone.
3).English manual for machine using and maintaining can be sent.
4).Video for installation and machine using and maintaining can be sent.